Aşırı Sıcaklar Başağırısına Neden Oluyor

Baş ağrısının yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabildiğini belirten,Adıyaman İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, uzun süre klima kullanımının sorunu tetiklediğini söyledi.

Aşırı Sıcaklar Başağırısına Neden Oluyor

Taş, yaptığı açıklamada,  “Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir. Oysaki bilimsel çalışmalar sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle Hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur" dedi.

Klimalı ortamda uzun süre bulunmanın baş ağrılarını tetiklediğini aktaran Taş, konuşmasını şöyle devam etti:

“Güneş ışınlarının dik geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterilsin. Ayrıca  güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanılmasını, ani ısı değişikliklerinden kaçınılmasını,  klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalınmamasını, su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketiminin artırılmasını gerektiğini tavsiye ediyoruz"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK Parti Heyetinden Büyük Birlik Partisine Ziyaret
AK Parti Heyetinden Büyük Birlik Partisine Ziyaret
Tokur: “Döner Sermayelerdeki Düşüş Kabul Edilemez”
Tokur: “Döner Sermayelerdeki Düşüş Kabul Edilemez”