Advert

Besni Pazarında Yerli Ürünler Rağbet Görüyor

Besni ilçesinde yaz mevsimiyle birlikte çıkan yerli ürünler satışa sunulan Pazar yerinde vatandaşlardan rağbet görüyor.

Besni Pazarında Yerli Ürünler Rağbet Görüyor
Bu içerik 234 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Yaz mevsiminin yaşandığı şu günlerde piyasaya çıkan yerli ürünler Besni Kapalı Pazar yerinde satışa sunulmaya başladı.

Mevsimle birlikte piyasaya çıkan yerli domates, biber, patlıcan, salatalık ve üzüm gibi ürünlere vatandaşlar rağbet ediyor. 
Pazar esnafı İbrahim Karatepe, özellikle teneke ve tava yapımı için kullanılan yerli domates, biber ve patlıcan satışlarında artış olduğunu dile getirdi.

Besni’de 30 yıldır manavlık yapan İbrahim Karatepe, önceleri yerli ürünlerin en çok Tilek ve Terbizek Köyleri tarafından geldiğini ancak şimdi ise daha çok Yazı köylerinden geldiğini belirtti.
Karatepe, “1987 yılından beri Besni’de Pazar esnaflığı yapmaktayız. Şuan yerli ürünlerimiz piyasaya çıktı. Yerli domates, biber, patlıcan, salatalık, üzüm gibi ürünlerimiz vatandaşlardan rağbet görüyor” dedi.

- ULUSAL MARKETLER ESNAFI BİTİRDİ

İlçedeki ulusal market zincirlerindeki artışla birlikte Pazar yerinin canlığını kaybettiğini ifade eden Karatepe şöyle devam etti:

“Pazar yerimiz eski canlılığını yitirdi. İlçemizdeki ulusal market zincirlerinin çoğalması ve kendi aralarındaki rekabet küçük esnafı olumsuz etkiliyor. Marketlerin birbirleriyle yaptıkları rekabetle birlikte küçük esnaf arada kalıyor ve eziliyor. Eskiden vatandaşlarımız günün erken saatlerinde Pazar yerlerine gelip sebzenin meyvenin en iyisini almak için pazara akın ederdi. Şimdi ise böyle bir şey kalmadı. Günümüzdeki vatandaşlarımız ise hemen evlerinin yanlarında bulunan marketlerden alışverişlerini yapıyor, bu da biz Pazar yeri esnafını etkiliyor. Yani Pazar yerinin eski canlılığı yok” 
Pazardaki yerli ürün fiyatlarıyla ilgili de bilgiler veren Karatepe, "Yerli patlıcan 2 lira, domates 1,5,  salatalık 1,5 lira, biber, 2-2,5lira, üzümün ise 3 lira ile 4 lira arasında satışa sunuluyor" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı