Advert

Öğrencilere Yurt İçi Ve Yurt Dışında Eğitim İmkanı

Adıyaman Üniversitesinde uygulanan yurtdışı Erasmus+, Mevlana ve yurt içi Farabi öğrenci değişim programlarıyla öğrenciler hayalindeki üniversiteyi kazandıktan sonra aynı zamanda hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı bir üniversitede öğrenim görebiliyor.

Öğrencilere Yurt İçi Ve Yurt Dışında Eğitim İmkanı
Bu içerik 379 kez okundu.

2010 yılından bu yana hayata geçirilen Erasmus+, Mevlana Programları ve 2011 yılından bu yana uygulanan Farabi öğrenci değişim Programı kapsamında Üniversitemizden birçok öğrenci ve akademisyen yurtdışı ve yurt içindeki çeşitli üniversitelere giderken, yurt dışında çalışan ya da eğitim alan öğrenciler de üniversiteye geldi.
2010 yılından 2017’ye kadar Mevlana Öğrenci Değişim Programı kapsamında 30 öğrenci yurt dışındaki çeşitli üniversitelere giderken, 3 öğrenci de üniversitemize geldi.  Bununla birlikte 22 akademik personel ise yine yurt dışındaki üniversitelere giderken, yabancı uyruklu 14 akademik personel üniversiteye gelerek kültürel hareketlilik yaşanmasını sağladı.
Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı kapsamında 91 öğrenciyi değişik üniversitelere gönderen üniversite, 10 öğrenciyi de bünyesine kattı.
Farabi öğrenci değişim projesi kapsamında ise 212 öğrenci yine üniversite bünyesine katılırken, 161 öğrenci de yurt içindeki çeşitli üniversitelere gitti.
Adını 13. yüzyılda yaşamış, eserleriyle çağları aşmış bir sufi olan Mevlana’dan alan Mevlana Değişim Programı kapsamında Türkiye’deki birçok üniversite, coğrafi bölge ayrımı gözetilmeden dünyanın farklı noktalarındaki üniversitelerle öğrenci ve akademisyen değişimi yapabiliyor.
Mevlana Değişim Programı Protokolü’nü imzalayan Türkiye’deki üniversitelerde örgün eğitim programlarına kayıtlı lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu programa katılabiliyor. Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrencilerle hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için programdan yararlanamıyor.
Öğrenciler, en az bir, en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları da en az iki hafta, en fazla üç ay süreyle ders vermek üzere programdan yararlanabiliyor.
Gerekli şartları sağlayarak programa katılan öğrencilere, yurt dışında gittikleri üniversitelerdeki eğitim öğretim süresince karşılıksız burs veriliyor. Program kapsamında öğrenciler akademik deneyimin yanı sıra farklı kültürleri yerinde tanıma, yeni arkadaşlar edinme, yabancı dil seviyelerini geliştirme gibi olanaklar elde ediyor.
Üniversitelerin Erasmus, Mevlana gibi öğrenci değişim programlarının yanı sıra yurt dışındaki üniversitelerle farklı alanlarda gerçekleştirdiği ikili anlaşmaları da var. Bu anlaşmalarla öğrenciler, eğitimlerinin belli bir yılını kendi üniversitelerinde, belli bir yılını da anlaşmalı üniversitelerde tamamlayarak çift diploma alma şansı elde edebiliyor.
Farabi Değişim Programı ile yurt içinde farklı üniversitelerde eğitim imkanı
İsmini felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmış filozof Farabi’den alan Farabi Değişim Programı ile Türkiye’deki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılabiliyor. Program kapsamında öğrenciler öğrenim gördükleri üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelerde bir dönem ya da bir yıl misafir öğrenci olabiliyor.
Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında öğrenim görenler programa katılamıyorlar. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) programa katılan öğrencilere karşılıksız burs desteğinde de bulunuyor. Bu tutar her yıl YÖK tarafından belirleniyor. Öğrenci bursunu Farabi öğrencisi olarak gittiği üniversitede ilk ayını tamamladıktan sonra düzenli aylıklar halinde kendi üniversitesinden alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı