Advert

Doktor Sayiner'den Havuz Uyarısı

Yaz aylarının vazgeçilmezi “havuz keyfi” hijyen koşullarına dikkat edilmeyen ortamlarda kabusa dönüşebiliyor.

Doktor Sayiner'den Havuz Uyarısı
Bu içerik 593 kez okundu.

Suyu durağan olan havuzlar; havaya ve çevreye açık oldukları için, kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar kolaylıkla çoğalabiliyor.

Havuz kaynaklı hastalıklardan korunmak için önlem almak, havuz seçiminde dikkatli olmak ve hijyen kurallarına uymak gerekiyor. 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları  Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Hakan Sezgin Sayiner,  birçok bulaşıcı hastalık konusunda uyardı.

Suyu durağan olan havuzlar; havaya ve çevreye açık oldukları için, kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar kolaylıkla çoğalabiliyor.

Havuz ve çevresinden en çok bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar ve mantarlar bulaşıyor. 
Sayiner,  havuz suyuyla bulaşan hastalıkları, havuz tercihinde ön plana çıkan unsurları ve havuz kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle aktardı:

"Havuz seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle su sirkülasyonu fazla olan, hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği havuzlar tercih edilmeli. Havuzlarda klor seviyesinin uygunluğu ve filtreleme sistemi bulunması da oldukça önemli. Havuz suyu dengesinin en önemli faktörlerinden biri pH'dır. Klor kullanmadan önce mutlaka ph değeri dengeye getirilmelidir. Gözlerimizin pH'ı 7.2-7.4 arasında olup, havuz için amaçladığımız değerlerdir.  Klor düşüklüğü hijyen riski yaratırken fazlalığı ise çocuklarda alerjik göz nezlesine neden olabiliyor ve gözlerde kaşınma, sulanma ve kanlanma belirtileri ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda klorun aşırı kullanımı nedeni ile astım ve kanser gibi hastalıklar da artış görülüyor"

- HANGİ HASTALIKLAR OLUŞUR?
 Havuz yoluyla bulaşan hastalıklara da değinen Sayiner, "Yeterince temiz olmayan havuz sularından; mide ve bağırsak enfeksiyonları, üst solunum yolları enfeksiyonları; idrar yolu enfeksiyonu, kulak göz ve cilt enfeksiyonları geçebiliyor. Bunlar arasında ise tifo, kolera, basilli dizanteri, giardia, hepatit A ve mantar enfeksiyonları en sık karşılaşılan hastalıklar. Özellikle çocukluk döneminde ağız yolu ile bulaşan hepatit A, bu suların dışkıyla kirlenmesi sonucu aşılı olmayan çocuklara bulaşabiliyor.
Hijyenik olmayan yüzme havuzları özellikle bayanlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarına da neden olabiliyor. Sık idrara çıkma, idrarda yanma ve sızlama, bazen kasıklara ve bele vuran ağrılar gelişebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için şeker içeriği düşük olmak kaydıyla bol sıvı tüketmek gerekiyor.
 Havuzlar; özellikle cilt hastalıkları bakımından oldukça riskli alanlar. Mantar ve bakteri enfeksiyonları ise bunlar arasında en sık rastlananlar. Özellikle vajinal mantarlar yaz aylarında büyük bir artış gösteriyor. Sık görülen diğer bir enfeksiyon da dış kulak yolunda meydana geliyor. Kulak ağrısı, dış kulak yolunda şişme, kulak akıntısı ve duyma azlığı ile kendini belli eden hastalığa özellikle çocuklarda daha sık rastlanıyor."

- NASIL KORUNULUR ?

Havuzdan bulaşan hastalıklardan nasıl korunulanacağını da belirten Sayiner, şunları kaydetti:

"Bebeklerde havuza girmeden önce mayon bez bağlamalı. Havuza girmeden önce ve sonra mutlaka duş alın. Havuzdan sonra vücudunuzu nemli bırakmayın, iyice kurulanın, mayonuzu değiştirin. Parfümlü tampon kullanmayın. Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girmeyin. Suya tükürmeyin. Havuz kenarında yemek yemeyin, sigara içmeyin. Havuz bölgesine ayakkabı veya dışarıda giyilen terlikle girmeyin. Ayaklarınızı mutlaka dezenfekte edin. Havuzda su yutmamaya dikkat edin
 - Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın. Cildinizde sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrasında yarayı su ve sabunla temizleyin. Göz enfeksiyonunu önlemek için sualtı gözlüğü veya maske kullanın. Suya girerken bone takmayı unutmayın. Son olarak sadece kendi sağlığınızı değil başkalarının da sağlığını düşünüyorsanız, ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, ishal, güneş yanığı ve cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığınız varsa, bu hastalığınız tedavi olana kadar kesinlikle havuza girmeyin"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahta’ya AKEDAŞ Faturamatik Merkezi Açıldı
Kahta’ya AKEDAŞ Faturamatik Merkezi Açıldı
Besni Devlet Hastanesi’ndeki Yangın Tatbikatı Gerçeği Aratmadı
Besni Devlet Hastanesi’ndeki Yangın Tatbikatı Gerçeği Aratmadı