Advert

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: “Adıyaman Balı Türkiye’nin Meşhur Balından Daha Kaliteli”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman balının Türkiye’nin meşhur balından daha kaliteli olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: “Adıyaman Balı Türkiye’nin Meşhur Balından Daha Kaliteli”
Bu içerik 352 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Bakan Eroğlu, bir dizi açılış için geldiği Adıyaman’da valiliği ziyaret etti.

Kente gelişinde Bakan Eroğlu, havaalanında TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Vali Nurullah Naci Kalkancı, milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Emniyet Müdürü Metin Alper, ve kamu kurum müdürleri karşılayarak buradan Adıyaman Valiliğine geçti.

Vali Kalkancı’dan Adıyaman’da devam eden projeler hakkında bilgi alan Eroğlu, daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Adıyaman’ın fahri hemşerisi olarak burada olmaktan memnun olduğunu belirten Eroğlu, yıllardan beri Adıyaman’a gönül bağının olduğunu dile getirdi.

Daha önce söz verdikleri 8 tesisin temelini atmak için Adıyaman’a geldiklerini bildiren Eroğlu, “Bunların maliyeti 84 milyon TL. Akçalı ve Akçalı 2 barajı ile 6 bin 580 dekarlık alan modern bir şekilde sulanacak. Hatta sulama tesislerinde şöyle bir çalışma yaptık. Müteahhit 3 yıl bu tesisi işletecek. Dolayısıyla Sincik Arıkonak sulaması, burada bin 310 dekar yer sulanacak. Ayrıca Adıyaman merkezde Beşpınar Ziyaret Çayında ve Göllbaşı’nda dere ıslahları sağlanacak. DSİ’nin 2 barajı olan Akçalı 1 ve Akçalı 2 barajlarını birleştirdik. Bunları da ayrı ayrı sayarsak DSİ’nin 8 tane yerinin temelini atacağız” dedi.

-ADIYAMAN’I BADEM ÜRETM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Orman teşkilatı ile burayı yeşillendirmeye devam edeceklerini aktaran Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ayrıca burada gelir getirici ürünlerin yetişmesini ilk defa biz getirmiştik. Burada özellikle badem açısından çalışma yapıyoruz. Adıyaman’ı mutlaka badem üretim merkezi haline getirelim dedik. 33 bin dekar alanda badem ekildi. Vatandaşlarımız da buna büyük bir destek verdi. Bir miktar da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destek vermiş. Dolayısıyla şuanda 50 bin dekarlık alanda badem üretimi var. Hakikaten tebrik ediyorum. Nerden nereye geldik. Bizim orman köylülerine desteğimiz devam edecek”

Eroğlu, personellerine talimat verdiğini ifade ederek, devletin arazilerine badem ekilip bakımı yapıldıktan sonra orman köylülerine bu alanları kura ile vereceklerini dile getirdi.

Vatandaşlara yeni bir yönetmelik getireceklerini anlatan Eroğlu, boş arazilerin devlet tarafından yüzde 65’ni devletin kendisinin karşılayarak buraları ağaçlandırma çalışması içerisine gireceğini bildirdi.

-18 MÜJDE GETİRDİK

Adıyaman’a 18 müjde getirdiklerini dile getiren Eroğlu, “Bu sefer 18 müjde getirdik. 84 milyon TL’lik. İlk defa Adıyaman’ı biz hatırladık. Çünkü sayın cumhurbaşkanımızın Adıyaman’a ayrı bir gönül bağı var. Bana dedi ki ‘Adıyaman; adı gibi yaman bir yer. Yiğit insanların diyarı. Oraya ne gerekiyorsa yapacaksın’ dedi. Bizde arka arkaya temeller atarak bu noktaya geldik. Geçen yıl verdiğimiz 71 müjdenin 42’si tamamlandı. 29 tanesinin de projesi yapıldı. Bunların çoğunun inşaatı şuanda devam ediyor. Bu getirdiğimiz müjdelerin 10 tanesi DSİ’ye ait. 6 tanesi Orman Genel Müdürlüğünün müjdesi var. 2 tane de Doğa Koruma Milli Parkların müjdesi var” ifadelerini kullandı.

Atatürk Barajının etrafını yeşillendireceklerini kaydeden Eroğlu, bu kapsamda 10 milyon fidan dikeceklerini vurguladı.

-BAL ORMANLARI KURACAĞIZ

Sincik ilçesine bal ormanları kuracakları müjdesini veren Eroğlu, şunları söyledi:

“Dünyanın şifalı bitkilerde en güzel yeri Türkiye’dir. Ama biz istifade edememişiz. Adıyaman’ı bal üretim ve ihracat merkezi yapalım dedik. Bakın bademe başladığımız zaman hiç kimse inanmadı. Aradan geçen 12-13 yılda burası badem üretim merkezi oldu. Adıyaman, Türkiye’nin en meşhur ballarının olduğu bir merkez haline gelecek. Hatta yakın bir gelecekte Adıyaman Meşhur Bal Festivali de yapacaksınız. Bunun temelini atıyoruz. Çelikhan’a da bal ormanı kuracağız”

-ADIYAMAN BALININ, TÜRKİYE’DEKİ MEŞHUR BALDAN DAHA KALİİTELİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Adıyaman balının çok kaliteli olduğunu belirten Eroğlu, “Şimdi yapılan analizlerde ben sucuk için bir değerlendirmede bulundum, kıyamet koptu. Balın adını söylemeyeyim. Yapılan tahlillerde bu Adıyaman’daki balların, Türkiye’deki çok meşhur bir baldan daha kaliteli çıktığı tespit edildi.” Diye konuştu.

-YABAN HAYATI EĞİTİM MERKEZİ KURULACAK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünün yaban hayatı eğitim merkezi kuracağını müjdeleyen Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada av turizmini geliştireceğiz. Güzel para getiriyor. Bir de Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkına alt yapı çalışması yapıyoruz. Biz Adıyaman’ı seviyoruz. Dolayısıyla buraya 11 milyarlık bir yatırım yaptık. Adıyaman çok büyüdü. Şuan marka bir şehir oldu. Hükümetimiz sayesinde burası çok gelişti. Buraya çok destek veriyoruz. En son halk oylamasında en büyük desteği verdi.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz Şehitleri Anısına Futbol Turnuvası
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı
15 Temmuz, Üniversitede Çeşitli Etkinliklerle Anıldı