Okula Kaydı Yapılan Suriyeli Çocuk, İlk Karnesini Aldı

Adıyaman'da camdan spor merkezine bakarken çekilen fotoğrafı sosyal medyada paylaşılan ve işletme sahibi tarafından spor salonuna ücretsiz ömür boyu üye yapılan ve okula kaydı yaptırılan Suriyeli ayakkabı boyacısı Muhammet Hüseyin (12) karne aldı.

Okula Kaydı Yapılan Suriyeli Çocuk, İlk Karnesini Aldı
Okula Kaydı Yapılan Suriyeli Çocuk, İlk Karnesini Aldı
Bu içerik 355 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Turgut Reis Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki spor merkezine giden üyeler tarafından sosyal medyadan paylaşılan fotoğrafta, gündeme gelen ve Atatürk İlk Öğretim Okuluna kaydı yapılan Suriyeli ayakkabı boyacısı Muhammet Hüseyin, okul kaydının ardından 2 hafta sonunda karnesini aldı.
Sürekli sahada okula gidemeyen çocukların arayışı içinde olduklarını belirten Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Kurkut, "Biz arkadaşlarımızla sürekli sahada alan taraması yaparak okullaşmamış çocukları okullaştırıyoruz. Bu gayretler kapsamında Muhammet'i biz basından gördük, sonra araştırdık. Urfa'dan gelmişler, ondan dolayı biz ailesine ulaşamamışız, yakın bir tarihte gelmişler. Hemen bu çocuğumuzu aldık, okulumuzda öğretmenlerimiz büyük bir ilgi gösterdi.Hızlı bir şekilde öncelikle okuma yazma ve Türkçeyi öğrenme eğitimi almaya başladı. Ve bu hızlı ilerleyişi de bizde gözlemlemekteyiz, inşallah ikinci dönemde Muhammet ve kardeşleri gibi diğer Suriyeli çocuklarımız çok daha iyi olacaklar."dedi.
Umut Gençliği Eğitim Merkezi Koordinatörü ve Eğitim Uzmanı İbrahim Halil Alkayış ise şunları kaydetti:

"Bugün onun kadar bizde heyecanlıyız. Böyle güzel öğrencimizi tespit edip bize teslim eden önce sporcu arkadaşlara teşekkür ediyorum. Milli Eğitim, Valilik hep beraber öğrenciye gereken ilgiyi gösterdik. İki hafta içinde Türkçesinde düzelme gördük. Bugün burada güzel bir gün yaşıyoruz. Türkiye'deki diğer öğrencilerle beraber iç içe, beraber kaynaşarak bir program yapıyoruz. Gördüğünüz gibi öğrencilerimiz, velilerimiz, çok heyecanlı, bizde çok heyecanlıyız. Muhammet, okulu çok sevdi, öğretmenlerini çok sevdi, kısa sürede iyi bir eğitime tabi olacağını düşüyorum"
Doktorluk mesleğini çok sevdiğini belirten Muhammet Hüseyin ise şunları söyledi:
"Karnemi aldım, çok memnun oldum. Türk arkadaşlarımı çok seviyorum, okuldan da öğretmenlerimden de çok memnunum, hiçbir eksiğim yok, arkadaşlarım bana çok iyi bakıyorlar. Biraz şişmanım, bu bana biraz sıkıntı yapıyor, spor merkezine gidiyorum, orada spor yapıyorum, bazı şeyler yapıyorum, kilo vermek için her gün gidiyorum. Sabah okula gidiyorum, akşam ise spor salonuna gidiyorum. Doktorluğu çok seviyorum, doktor olsam çok sevinirim, çok seviyorum doktorluğu"
Konuşmaların ardından Muhammet Hüseyin, öğretmeni tarafından karnesi ve tatilde okuması için Türkçe kitap hediye etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fırtınanın Uçurduğu Sac Kadının Ayağını Kırdı
Fırtınanın Uçurduğu Sac Kadının Ayağını Kırdı
Sincik'te Eğitime Kar Engeli
Sincik'te Eğitime Kar Engeli