Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Açıklaması

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü nedeniyle Demokrasi parkında açıklama yapılarak broşürler dağıtıldı.

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Açıklaması
Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Açıklaması
Bu içerik 302 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü nedeniyle Demokrasi parkında açıklama yapılarak broşürler dağıtıldı.

   Aile Sosyal Destek Uzmanı Sosyolog Murat Sertpolat, yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler tarafından dünyada çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla 2002 yılından itibaren her yıl 12 Haziran, “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü” ilan edilmiştir. Bu nedenle Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü İl Çocuk Hakları Komitesi olarak çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak için toplanmış bulunuyoruz.Çocuk işçiliğinin yoksulluk, bilinçsizlik, çatışma ve afet ortamı gibi birçok nedeni vardır. Dünya'daki çocuk işçiliğinin %90'ı Afrika ve Asya kıtasında yoğunlaşmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) değerlendirmelerine göre Dünya genelinde yaklaşık 200 milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır. Çocuk işçiliği sadece az gelişmiş ülkelerde değil, sanayileşmiş ülkelerin de birçoğunda görülmektedir."Dedi

 Sertpolat, şunları kaydetti:

"Çocukların düzenli olarak okullarına gitmeleri, oyun oynamaları, sağlıklı ve mutlu olmaları için daha çok çalışmalıyız. Çocuklarımıza önem vermemiz milli ve manevi değerlerimizin de bir gereğidir. Bu topraklarda çocukları için canlarını veren atalarımızın mirası çocuklar göz nurumuz, sevgi kaynağımız, umudumuzdur. O halde bu konuda daha dikkatli ve hassas olmalıyız. Bu amaçla çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara yalnızca Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çocuk Hakları Komitesi gibi kamu kurumları değil, ilgili sivil toplum kuruluşları, da destek olmalıdır. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü, çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için bir fırsattır.Bu nedenle Adıyaman Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,  Adıyaman İl Çocuk Hakları Komitesi olarak din, dil, ırk, yaş ayrımı yapmadan çocuk işçiliğine karşı herkesi farkındalık oluşturmaya ve gereken özeni göstermeye davet ediyor, çocuk işçiliğinin son bulmasını temenni ediyoruz."
Açıklamanın sonunda Demokrasi parkında çocuklar tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk işçiliğiyle mücadele günü sebebiyle broşürler dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahta'da KYK Yurdu İnşaatında Sona Doğru Yaklaşılıyor
Kahta'da KYK Yurdu İnşaatında Sona Doğru Yaklaşılıyor
Adıyaman'da Galatasaray Taraftarlarından Şampiyonluk Kutlaması
Adıyaman'da Galatasaray Taraftarlarından Şampiyonluk Kutlaması