Başkan Köseler’den Yeni Eğitim Ve Öğretim Yılı Değerlendirmesi

Gölbaşı Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Emine Köseler, yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Köseler’den Yeni Eğitim Ve Öğretim Yılı Değerlendirmesi
Başkan Köseler’den Yeni Eğitim Ve Öğretim Yılı Değerlendirmesi
Bu içerik 607 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Başkan Köseler, öğrencilerin sürekli değişen eğitim sistemi yüzünden telaşlı olduklarını vurgulayarak, “Yeni eğitim öğretim yılının bütün öğrencilerimize, özellikle de velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Ama emin olun önceki yıllara göre eğitim öğrencinin bir telaşlıydı, telaşı vardı. İşte notumu nasıl yüksek alırım, nasıl ders çalışırım, hangi kaynaklardan faydalanırım diye, son yıllarda uygulanan eğitim sistemleriyle beraber velilerde bu problemi yaşamaya başladılar. Yani ülkedeki eğitim; dünya standartlarındaki bu yapılan anketlerde var. Ortadoğu ülkelerinden sonra geliyorsun, ülkedeki eğitim ve öğretimin derecesi sıralamasından bu Türkiye için büyür bir ayıptır. Sistemlerde olduğu gibi sağlık sektöründe, tarımdan sanayide, büyük bir gerileme yaşadık. Hissedildiği dönemlerde eğitimde de gelinen nokta muhakkak göz önünde, içinde bulunduğumuz dünya şartları bilimsel teknolojinin, çağdaş bir eğitimin zirve yaptığı dönemlerde Türkiye'de verilen eğitim sisteminin 15 yıl içerisinde geldiği nokta maalesef ki çok üzücü bir durum. Yani ülkede siz eğitim laik yapmadığınız sürece, ülkede eğitimin ulusal bir eğitim vermediğiniz sürece, ülkede karma bir eğitim vermediğiniz sürece, ülkede bilimsel bir eğitim vermediğiniz sürece, o ülkedeki eğitimin başarılı olduğunu söylemek mümkün değil.” dedi.

-“Ülkedeki eğitim politikası bitmiştir”

Köseler, eğitim sisteminin Ortadoğu ülkelerinden bir farkının kalmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“İlimizdeki son dünyada yapılan istatistik sonuçlarda bunu gösteriyor ki; Türkiye 1923’lerde Finlandiya modülünü örnek almışken, Avrupa ülkelerindeki eğitimle beraber hareket ederken, bugün Ortadoğu ülkelerinin eğitiminden farklı bir yanımız kalmamıştır. Ülkedeki eğitim politikası bitmiştir, ülkedeki eğitim politikasını görsel anlamda canlı tutmak için getirilen bakan bile bugün yetersizdir. Geçen günler alınan bir kararlar bunu ortaya koymuştur. Türkiye'de karma eğitim sistemini kaldırdığınız zaman, ülkenin erkekleriyle, kızlarıyla büyük bir ayrım yapmış olursunuz. Ülkeyi yönetim şekli olarak farklı yerlere götürmek zorunda kalırsınız ki; amacınız buysa işiniz kolaylaşmıştır. O yüzden biz eğitimde karma eğitim sisteminin olması, laik eğitim sisteminin, bilimsel eğitim sisteminin, özellikle uygulamalı eğitim sisteminin olmasından yanayız. Bugün ülkede imam hatip okullarındaki sayısının artışıyla beraber özel okulların sayısının artışı ve rant görmesi Türkiye’deki ekonomik sistemin kötüye gidişinin de bir belirtisi olarak görmekteyiz.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman’da 23 Nisan Coşkusu Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Adıyaman’da 23 Nisan Coşkusu Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Kahta’da 23 Nisan Coşkusu
Kahta’da 23 Nisan Coşkusu