Advert

Akademi Adıyaman Dergisinin 18. Sayısında Yerel Medya Konusu İşlendi

Adıyaman Üniversitesinin bilim ve kültür dergisi Akademi Adıyaman'ın 18. sayısı "Yerel Medya" kapak konusu ile okuyucularıyla buluştu.

Akademi Adıyaman Dergisinin 18. Sayısında Yerel Medya Konusu İşlendi
Akademi Adıyaman Dergisinin 18. Sayısında Yerel Medya Konusu İşlendi
Bu içerik 245 kez okundu.

Editörlüğünü Üniversite Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selim Somuncu’nun yaptığı ve 7. yılını dolduran Akademi Adıyaman dergisinde; Üniversiteden haberler, konularında uzman isimlerden makaleler, başarılar ve her sayıya özel dosya konuları yer alıyor.

"Yerel Medya" dosya konusu ile çıkan derginin 18. sayısı için sunuş yazısı kaleme alan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, yerel medya konusuna değindi. 

Rektör Prof. Dr. Gönüllü, sunuş yazısında "Akademi Adıyaman’ın bu sayısında 'Yerel Medya' konusunu merkeze aldık. Yerel medya denilince; önceleri sadece gazeteler akla gelirken, bugün TV, radyo ve sosyal medyada bu kapsama girmiş durumdadır. Bir benzetmeyle ifade edecek olursak; ulusal medya, vücudun atar damarları iken yerel medya ise kılcal damarlarıdır. Nasıl ki vücudun her hücresine kılcal damarlar aracılığıyla kan gidiyorsa, yerel medya sayesinde de ülkemizin her ferdine dokunma imkânı vardır. Bir nevi yerel medya ne derece güçlü olursa, ülkenin her vatandaşına o oranda sağlıklı olarak ulaşma imkânı elde edilmiş olur. 2017 nüfus sayımı verilerine göre Adıyaman, Türkiye’deki 33. kalabalık şehir olarak görülmektedir. Bu veri Adıyaman’ı büyük bir şehir yapmasa da küçük sayılmayacağına da işaret eder. Ancak görünen o ki şehirler küçüldükçe, medyanın icra etmesi gereken sağlıklı haber iletimi işlevi de o oranda azalabilmektedir. Bu sayıdaki gayemiz salt Adıyaman yerel medyasına değinmek değil, yerel medyanın ülke bazında umumi durumuna bir nebze olarak dokunabilmektir. İlginç bir biçimde yerel medya ile alakalı literatürün azlığı da bunu ayrıca elzem kılmıştır. Dergimizin bu sayısı için temin edilen yazılar, yerel medyaya ilgili kişiler tarafından merak edilen malumatı da ihtiva etmektedir." ifadelerine yer verdi.

Derginin editörü Dr. Öğr. Üyesi Selim Somuncu ise 18. sayı için kaleme aldığı Editörden yazısında, "Yerelin dünyadaki gelişmelere bigâne kalması düşünülemez. Dolayısıyla başına yerel önadı gelen bir yapı –bu ister medya olsun isterse başka bir şey dünyadaki gelişmelerden, değişimden habersiz olma lüksüne sahip olmamakla birlikte yerel olmanın, yerelde bulunmanın kendine vermiş olduğu müşkülat nedeniyle amatörlüğü kendine bir kalkan ya da bahane olarak kullanamaz. Yerellik bir mazeret değil, maharettir. Evet, yeri geldiğinde yerellik, değerlendirmesini bilenler için maharete ve meziyete dönüşebilir. Söz gelimi yerelde olup, yerelde kalıp ulusal ya da küresel ölçekte işler çıkarmak kesinlikle bir maharettir. Akademi’nin bu sayısında ele aldığımız yerel medyayı bu zaviyeden değerlendirmenin iyi olacağı kanaatindeyim. Dergideki yerel medya yazılarını da bu dikkatle okumak gerekir. Zira amaç yıkmak değil, yapmaktır. Eleştiri bir işin hakkı verilsin diye yapılır." ifadelerine yer verdi.

"Yerel Medya" dosya konusuyla çıkan Akademi Adıyaman dergisinin 18. sayısında konuyla ilgili olarak İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Barış Yılmaz tarafından kaleme alınan "Demokratik Toplumun Vazgeçilmezi: Yerel Medya", ADYÜ Kurumsal İletişim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Kamil B. Varınca tarafından kaleme alınan "Küreselleşen Dünyada Yerel Basın", Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Murat Özkul tarafından kaleme alınan "Yerel Basın ve Sorunlarına Dair", ADYÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğünden Öğr. Gör. Şükrü Macun tarafından kaleme alınan "Adıyaman Basınına Yönelik Bir Değerlendirme", Gazeteci Ferhat Vural tarafından kaleme alınan "Yerel Basının Sorunları: Adıyaman Örneği" ve ADYÜ Fen Edebiyat Fakültesinden Öğr. Gör. Mehmet Çevik ve Doktora öğrencisi İbrahim Biricik tarafından kaleme alınan "Yerel Medyada Dili Etkili Kullanmanın Önemi ve Dil Yanlışları Üzerine" başlıklı makaleler yer alıyor.

Üniversite tarafından yayımlanarak ücretsiz olarak Türkiye'deki tüm Üniversite ve Kütüphanelere dağıtılan Akademi Adıyaman dergisine Üniversiteden ulaşılabilmekte olup, aynı zamanda Üniversitenin internet sitesinden de elektronik olarak erişilebilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Üniversitesinde Şehit Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Adıyaman Üniversitesinde Şehit Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Haliliye Belediyesinde Ekipler Tam Kadro Sahada
Haliliye Belediyesinde Ekipler Tam Kadro Sahada