Adıyaman’dan Yurt Dışına Yerli ve Milli Tohum İhracatı

Türkiye'de yerli sertifikalı tohumun "merkez üssü" olma yolunda ilerleyen Adıyaman'dan birçok ülkeye tohum ihraç ediliyor.

Adıyaman’dan Yurt Dışına Yerli ve Milli Tohum İhracatı
Adıyaman’dan Yurt Dışına Yerli ve Milli Tohum İhracatı
Bu içerik 147 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

2014 yılından beri Adıyaman'daki firmalar yurt dışına sertifikalı yerli tohum ihraç ediyor.

Daha önceki yıllarda Adıyaman'da gümrük müdürlüğü olmadığı için çevre illerden gönderilen sertifikalı tohumlar bu yıl Adıyaman'dan gönderilmeye başlandı. Adıyaman'da bulunan bir firma 3 bin ton nohut tohumu ihracatıyla Türkiye birincisi oldu. Bu firma sertifikalı nohut tohumunu İran'a ihraç ediyor. Firma, KKTC'nin sertifikalı tohumunun yüzde 100'ünü karşılıyor. Türkiye'de Adıyaman, sertifikalı nohut ve mercimek tohumunda 1'inci, arpa tohumunda 3'üncü, buğday tohumunda ise 7'nci sırada yer alıyor. Sertifikalı tohum ihracatını yapan fabrikayı ziyaret eden Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, firmanın yetkililerinden bilgi aldı. Firma yetkililerini tebrik eden Adil Alan, Adıyaman'ın sertifikalı tohum üretimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Adil Alan, "Adıyaman sertifikalı tohum konusunda merkez olmaya devam ediyor. 2014 yılından başlayarak ilimizdeki firmalar yurt dışına da ihracata başladı. Bu yıl ilk defa Adıyaman Gümrüğünden yurt dışına ihracata başlamış olduk. Nohut tohumuna baktığımız zaman bu yıl geçen yıla göre çok ciddi bir üretim artışı oldu. 3 bin ton üretimle bu yıl firmamız Türkiye birincisi oldu. Adıyaman sertifikalı tohum denilince akla gelen illerimizin başındadır. Sertifikalı nohut ve mercimek üretiminde Türkiye'de birinci, arpada üçüncü, buğdayda da yedinci sıradayız. Bakanlığımız da bunu gördü, bundan dolayı da 2018 yılı içerisinde Tohum Sertifikasyon Müdürlüğünü kurdu. Adıyaman'ı meyvecilikte ve tohumculukta merkez üs haline getireceğimizi belirtmiştik. Buna yönelik çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Bugün İran'a nohut tohumu ihraç ediliyor. Bundan sonraki partide ise Ukrayna'ya tohum göndereceğiz. Geçmiş yıllarda Romanya'ya, Bulgaristan'a, Irak'a ve KKTC'ye tohumlar gidiyordu. Bu yıl da buralara ilave olarak ilk defa İran'a da göndermiş olduk." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman'da Fuhuş Operasyonu: 8 Gözaltı
Adıyaman'da Fuhuş Operasyonu: 8 Gözaltı
Eylül Bebek Yardım Bekliyor
Eylül Bebek Yardım Bekliyor