Advert

Eğitim Bir Sen’den Teknoloji Kullanımı Farkındalık Eğitimi

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi üyelerine Bilgi Güvenliği ve Farkındalık eğitimi verdi.

Eğitim Bir Sen’den Teknoloji Kullanımı Farkındalık Eğitimi
Eğitim Bir Sen’den Teknoloji Kullanımı Farkındalık Eğitimi Redaktör
Bu içerik 466 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Sendika binasındaki Mehmet Akif İnan Konferans salonunda gerçekleştirilen ve Bilgi Güvenliği Mühendisi Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Faruk Yakaryılmaz’ın sunumuyla gerçekleştirilen eğitime üyelerin yanı sıra çocukların da ilgisi dikkat çekti. Eğitim öncesinde konuşan Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Habib Yıldırım teknolojinin hayatımızın her tarafına nüfuz ettiğini belirterek özellikle internet kullanımının getirdiği birçok kolaylığın yanında bilgi güvenliği, güvenirliği ve kişisel verilerin gizliliği bağlamında sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Yıldırım yeni neslin teknolojinin içine doğduğunu ve tablet, bilgisayar ve cep telefonu gibi yeni nesil ürünleri kullanma becerisi yüksek ancak buradan kaynaklı güvenlik ve sağlık sorunları hakkında bilinçsiz olduğuna değinerek, çocuklarımızın kişisel gelişimlerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda sağlanması gerektiğini ifade etti. “Bilişim çağında yaşamamız bizlere bir çok imkan sunuyor. Artık cebimizdeki bir telefon veya evimizdeki bir bilgisayardan tüm dünya ile hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyoruz” şeklinde konuşan Yıldırım, “Çocuklarımızla, sevdiklerimizle ve tüm dünya ile her zaman iletişim halinde olabilmek bilişim dünyasının bizlere sunduğu bir imkan. Bu teknolojilerin bizlere sağladığı faydalar aynı zamanda bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler hakkında farkındalık oluşturmak için böyle bir eğitime ihtiyaç olduğunu düşündük. Teknoloji kullanımında farkındalık oluşturacak daha kapsamlı eğitim faaliyetleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Faruk Yakaryılmaz’ın Adıyamanlı olduğuna vurgu yapan Yıldırım,"Alanında uzmanlaşmış hemşerilerimizin şehrimize ve ülkemize katma değer kazandırdığını görmek bizleri mutlu ediyor. Bu bilinç ve yaklaşımla çalışmalarını yaygınlaştırmak, farkındalık oluşturmak isteyen akademisyen, yazar, şair, araştırmacı vb. tüm hemşerilerimize desteğimizi sunmaktan geri durmayacağız” şeklinde konuştu.

-“SANAL DÜNYADA MAHREMİYET KORUMAK, GERÇEK HAYATTAKİ KADAR KOLAY DEĞİLDİR”

Farkındalık eğitimine eğitimci olarak katılan Faruk Yakaryılmaz ise sunumunda, teknolojiyi kullanan bir çocuğun, dışarıdaki insanlarla ve gruplarla olan bir iletişime açık olduğunu, kötü niyetli sanal saldırılara hedef olduğunun farkında olamayabileceklerini belirtti.

Yakaryılmaz, "Evlerinizdeki bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar sizlere dünyayı açtığı gibi, sizleri veya aile fertlerinizi hedef haline getirebilir” dedi.

Teknolojinin çocuklar ve ebeveynler tarafından bilinçsiz kullanımının bağımlılık yarattığını ve uzun vadede otizm vb. bazı sağlık sorunlarının kaynağını oluşturuyor." diyen Yakaryılmaz “Sanal dünyada mahremiyet sağlamak ve korumak, gerçek hayattaki kadar kolay değildir. Teknoloji bağımlılığı, çocuğunuzun çalışma motivasyonunu azaltma noktasında görülen en büyük problemler arasındadır. Bu ve benzeri risklerden sizlerin ve ailelerinizin zarar görmesini istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Siber zorbalık ve siber suçlar hakkında detaylı bilgilerin ve korunma yöntemlerinin dile getirildiği Teknoloji Fırsat mı Tuzak mı başlıklı farkındalık eğitimi katılımcıların soruları ve aynı isimli kitabın katılımcılara ücretsiz dağıtılması ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Pekmez’den Rektör Turgut’a Ziyareti
Vali Pekmez’den Rektör Turgut’a Ziyareti
Çakırhüyük ÇPAL’nin Tiyatrosu Beğeni Topladı
Çakırhüyük ÇPAL’nin Tiyatrosu Beğeni Topladı