"Badem Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları" Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında, badem üreticilerine "Badem Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları" konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Büro
Bu içerik 191 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Toplantı İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından açılış konuşmaları yapıldı. Toplantıya Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Atilla Öztokmak, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Ali Arda Işıkber ve Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Özgür Sağlam, Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan ve çiftçiler katıldı.
Açılış konuşmaların ardından kürsüye çıkan Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan,"Biz Adıyaman olarak nardan sıkıntı yaşamıştık. Narda yaşadığımız sıkıntıdan sonra bademi geliştirirken çoğaltmaya çalışırken aynı zamanda Pazar problemini çözmemiz ARGE'ye yönelik enstitürü kurulması çok şükür şuanda planlı bir şekilde gidiyoruz. Badem alanlarında Türkiye'de birinci sıraya yükseldik. Bununla birlikte ilimize yönelik ARGE projelerini geliştirerek acaba yöresel ürünlerde de hangi çeşitler ilimize yakın çalışmalarımız devam ediyor. Bu arada enstitüdeki Gap İdaresiyle beraber başlatmış olduğumuz proje kabul edildi. Badem diyarı Adıyaman'da 'acaba nasıl güvenli badem üretebiliriz ki ileriki yıllarda yurt dışına gönderebilelim'? Çünkü hedefimiz gerçekten yüksek. Biz diyoruz ki; Adıyaman Kaliforniya'ya rakip olacaktır. Öyleyse biz ihracata hedeflenmemiz lazım. İhracat için neler yapmamız lazım bizim yetiştirdiğimiz bundan sonraki süreçte organik tarım hızla gelişiyor bizim ilimizde de organik bademi nasıl geliştirebiliriz. Eğer organik badem olmuyorsa en azından il tarım uygulamalarıyla bu kalıntıları en aza indirerek bizim ürünlerin güvenli olması gerek."dedi.
Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Ali Arda Işıkber, badem alanlarında görülen hastalıklar ve zararlarını anlattı.
Yapılan açıklamaların ardından Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevlileri tarafından "Badem Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları" hakkında bilgi verildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 Aylık Bebeği Cami Avlusuna Bıraktılar
2 Aylık Bebeği Cami Avlusuna Bıraktılar
Gölbaşı'nda Trafik Kazası: 1 Yaralı
Gölbaşı'nda Trafik Kazası: 1 Yaralı