Suiçmez: "Kadınlarımız Eğitimden İş Hayatına, Toplum Yaşantısına Ve Bir Birey Olmaktan Alıkonulmaktadır"

Adıyaman Barosu Kadın Komisyon üyesi ve Trabzon Baro Başkanı TÜBAKKOM 14.Dönem Sözcüsü Avukat Sibel Suiçmez,"Dünya 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kazanılmış şartlarımıza sahip çıkma ve taleplerimizi ısrarla takip etmeye çağırıyoruz"dedi.

Suiçmez:
Suiçmez: Redaktör
Bu içerik 352 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Adıyaman Barosu'nda düzenlenen basın açıklamasına Adıyaman Barosu Kadın Komisyon üyeleri katıldı.
 Adıyaman Barosu Kadın Komisyon üyesi ve Trabzon Baro Başkanı TÜBAKKOM 14.Dönem Sözcüsü Av.Sibel Suiçmez, burada yaptığı konuşmasında, bu zaman kadının insan hak kazanımlarından sıkı sıkı sarılma zamanı olduğunu Adıyaman Barosu Kadın Kolları Komisyonu olarak tüm kadınların Dünya 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kazanılmış şartlarına sahip çıkma ve talepleri ısrarla takip etmeye çağırdı.

Suiçmez 8 Mart'ın tüm dünyada kendilerine, ailelerinde toplumda siyasal ve ekonomik alanlarda eşit birey olarak görmeyen çağ dışı zihniyetlere omuz omuza mücadele içinde karşı çıktığı toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kültürel, eğitimsel ve yasal çalışmaların yapılması taleplerin dile getirildiği mücadele ve dayanışma günü belirterek, şunları ifade etti:

''Dünyada şiddetin, eşitsizliğin ve yoksulluğun artmasına neden olan sistem sorgulamadan ve değiştirmeden kadına yönelik ayrımcılık ve kadın sorunların ortadan kalkmadığı bilincindeyiz. Bu nedenle insanları yoksulluğa iten eşitsizliğe ve şiddete yol açan sömürü düzeninin de değişmesi, kadın sorunların ortadan kaldırılması için önemli bir aşama olacaktır."

-''KADININ EŞİT VE ÖZGÜR BİREY OLARAK VAR OLDUĞUNU, TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Türkiye'de Nüfusun yarısını oluşturan kadınların eğitim ve istihdam olmayışının rahatsız ettiğini belirten Suiçmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın ne yazık ki; ayı oranda eğitim, istihdamın olmayışı yönetim mekanizmalarda ve siyasal yaşamlarda yer almayışı bizi rahatsız etmektedir.  Tarihsel, kültürel, dinsel bir takım gerekçelerle kadınlarımız eğitimden iş hayatına, toplum yaşantısına ve bir birey olmaktan alıkonulmaktadır. Kadının birey olmasını engelleyecek toplumsal, cinsiyet eşitsizliğine politikalar karşına çıktığında bunlara karşı durmak hepimizin öncelikli görevidir. 
Hak savunucu olarak bizler, yasaların uygulanması noktasında eksiklerin giderilmesini talep ederken, siyasal zeminin uygun olduğu düşüncesiyle organize edilen hareketlerin ve oluşan baskıların yasa yapıcılar üzerinde etkisi sağlaması gerektiğini önemle ifade ediyoruz. Uzun mücadele sonucunda edinilen kadın hakları ve kazanımlarının geriye götürülmeye çalışılması noktasında sesiz kalmayacağımızı buradan ilan ediyorum. Bizler Türkiye Barolar Birliği Adıyaman Barosu Kadın Komisyon üyeleri olarak kadının insan haklarını ihlal eden toplumsal cinsiyet ayrımcılığına yer açan kadının her alanda eşit temsilini engelleyen kadına fırsat eşitliği sağlamayan her girişime ve zihniyete karşı çıktığımızı bunun yanı sıra kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğunu Türkiye ve dünya için mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiriz."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Belediyesi Yaya Geçidi Çizgilerini Yeniledi
Adıyaman Belediyesi Yaya Geçidi Çizgilerini Yeniledi
Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç:“İlimizin Millet Bahçesi Özlemini Gidereceğiz”
Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç:“İlimizin Millet Bahçesi Özlemini Gidereceğiz”