Vali Pekmez’den İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı

Vali Pekmez, İstiklal Marşı'nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ''Milli Marş'' olarak kabul edilişinin 98. yıl dönümünü andıklarını kaydetti.

Vali Pekmez’den İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı
Vali Pekmez’den İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı Redaktör
Bu içerik 268 kez okundu.

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, mesajında, Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran ve tarihi bir şahlanışın müjdecisi olan İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘’Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 98. yıl dönümünü idrak edildiğini ifade etti.

Pekmez, devletin ve milletin bağımsızlığının sembolü olan, her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık ile milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesi olan İstiklal Marşı’nın karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘’Aziz milletimizin gönül ve ruh dünyası, yüce hasletleri, cesaret, kahramanlık, mukaddesata verdiği önemi ve eşsiz mücadele azmini abideleştiren münevver ve mütefekkir şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy, veciz dizeleriyle tarihe not düşmüş ve ölümsüzleşmiştir. Milletimizin her ferdinin yüreğinde taşıdığı Milli Mücadele Ruhu kalplerimizi birleştirdiği sürece, millet olarak karşılaştığımız her tür badirenin üstesinden gelerek istiklal ve istikbal mücadelesini daha büyük başarılarla sürdüreceğiz.’’

-‘’EN BÜYÜK GÖREV, GEÇMİŞTEKİ MÜCADELENİN ŞUURUNA VARMAK VE GELECEK KUŞAKLARA EMANET ETMEKTİR’’


Vali Pekmez,  en büyük görevin İstiklal Marşında anlamını bulduğu gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, ecdadın bizlere bıraktığı bu cennet vatan topraklarını aynı duyarlılıkla gelecek kuşaklara emanet etmek olduğunu vurgulayarak, ‘’Bu duygularla, TBMM tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünde İstiklal Marşımız gibi bir destanı yazdırarak bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla anıyorum’’dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Belediyesi Yaya Geçidi Çizgilerini Yeniledi
Adıyaman Belediyesi Yaya Geçidi Çizgilerini Yeniledi
Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç:“İlimizin Millet Bahçesi Özlemini Gidereceğiz”
Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç:“İlimizin Millet Bahçesi Özlemini Gidereceğiz”