Advert

Öğrenciler Makarnadan Köprü Yapmak için Yarıştı

Adıyaman'da düzenlenen Cendere Ulusal STEM Yarışması'nda 28 öğrenci makarnadan köprü inşa etti.

Öğrenciler Makarnadan Köprü Yapmak için Yarıştı
Öğrenciler Makarnadan Köprü Yapmak için Yarıştı Redaktör
Bu içerik 289 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Adıyaman Fen Lisesi'nde düzenlenen yarışmaya Adıyaman, Gaziantep, Konya, Şanlıurfa, Düzce, Malatya ve Erzurum olmak üzere 7 ilin katılımıyla her ilden 3 ortaokul öğrencisi ve 1 danışman öğretmen olmak üzere toplam 28 kişi katıldı.

Yarışmada öğrencilerden mühendislik becerilerine yönelik fırın makarna kullanarak 2 saat süre içerisinde köprü tasarlamaları istendi.

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, burada yaptığı konuşmasında, Globalleşen dünyayı yakından takip edebilmek, bilim ve teknolojideki gelişmeleri eğitime entegre edebilmek adına çağın getirdiği yeniliklere açık olmak gerektiğini ifade etti..

Bu hızlı değişimin toplumlarda farklı farklı yansımalara neden olacağını kaydeden Alagöz, şöyle devam etti:

“Çağın getirdiği bu farklılıklara bizler ancak eğitim sistemlerimizi güçlendirerek katkı sağlayabiliriz. Bu çerçevede bilimin ışığında milli değerlerimize sahip nitelikli bireyler yetiştirmek ana amacımızdır. Yaratıcı düşünebilen, eleştirel bakış açısına sahip, problemlere farklı çözümler üreten, inovatif, iş birlikçi, çözüm odaklı bir nesil yetiştirmemiz gerekmektedir. İnsan gücü kullanılarak yapılan işerin azaldığı günümüzde, GARDNER’in de söylediği gibi “Makinelerin Yapamadığı İşleri” yapabilecek bilgi ve becerilere sahip bireyler olmalıyız. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi ışığında yeni projelere imza atmaktayız. Geleceğimizin mimarları olacak olan bu gençlere daha iyi bir dünya bırakabilmek için var gücümüzle hep beraber çalışmalıyız. Okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendiren, zenginleştiren ve yaygınlaştıran; geleceğin kültür elçileri olmak için çaba harcayan, okumayı bir yaşam biçimi haline getiren, çevresiyle kültürel zeminde yeni bağlar kuran bireyler yetiştireceğiz.”

Alagöz, Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, erdemli ve başarılı birey projeleri, AR-GE faaliyetleri, İnovasyon Merkezi faaliyetleri ile beraber her geçen gün çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Bugün de sizlerle beraber EDEB-İnovasyon Her Yerde Projesinin “Cendere Ulusal STEM Yarışması” için buradayız. Düzce, Şanlıurfa, Malatya, Konya, Erzurum, Gaziantep ve Adıyaman illerinden gelen resmi ve özel ortaokulların katılımıyla gerçekleşecek olan “Cendere Ulusal STEM Yarışması” çocuklarımızda 21. yy becerilerinin gelişmesine katkı sağlamakla beraber Mühendislik Tasarım Süreçlerini ele almalarına imkan sağlayacaktır. Yarışmaya katılacak olan tüm öğrencilerimize, danışman öğretmenlerine ve okullarımıza teşekkür eder; Öğrencilerimize başarılar dilerim."dedi.

Yarışmalarda Adıyaman Mevlana Ortaokulu birinci, Malatya Hanımın Çiftliği İlköğretim Okulu ikinci olurken, Konya Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu üçüncülüğünü elde etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobili Çöken Yola Düşen Sürücü Şok Geçirdi
Otomobili Çöken Yola Düşen Sürücü Şok Geçirdi
Milletvekili Tutdere, Adıyaman'ın İşsizlik Ortalamasını Açıkladı
Milletvekili Tutdere, Adıyaman'ın İşsizlik Ortalamasını Açıkladı