Advert

Mahalle Muhtarlarının Okul Kaydı Sıkıntısı

Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Haci Mustafa İlik,"İyi okulu olan bütün mahalle muhtarları sıkıntıda."dedi.

Mahalle Muhtarlarının Okul Kaydı Sıkıntısı
Mahalle Muhtarlarının Okul Kaydı Sıkıntısı Merkez Muhabir
Bu içerik 468 kez okundu.

Muhtarlar Dernek Başkanı İlik, yaptığı açıklamada, 2019-2020 öğretim dönemi okul kayıtlarının başladığını kaydetti.

-"BU YIL, İKAMETGAH VERİRKEN SIKINTI YAŞIYORUZ"

İlik, okullara yeni kayıt olacak çocukların, hangi okula kayıt olacakları konusunda muhtarlara bilgi verilmediğini ve bu nedenle okul kayıtları için ikametgah vermede sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Vatandaşların çocuklarını kayıt yaptıracakları okulları muhtarlıklara bildirmedikleri için sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan İlik, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bizlere herhangi bir bilgi verilmediği için sıkıntı yaşıyoruz. Biz de gelenleri okul müdürlüklerine yönlendiriyoruz. Adrese dayalı okula geçilmesiyle yoğunluğumuz arttı. İyi okulu olan bütün mahalle muhtarları sıkıntıda. Aileler, ikametgâhlarını aldırabilecekleri adres soruyorlar. Özellikle muhtarlıklarımıza gelen çok aile var. Yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylesek de yardım isteyenler,. 'Artık ikametgâh çıkaramıyoruz' deyince de 'Çocuğumuz zeki, heba olmasını istemiyoruz' diyorlar.  Herkes çocukları için endişeleniyor. Aileleri haklı bulsak da elden bir şey gelmiyor. İkametgâh nakli konusunda muhtarların artık yetkisi yok. Eski alışkanlıkla muhtarlara geliyorlar. İkametgâh değişikliği yapmak isteyenler nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yapmalı."

-"GEREKLİ TEDBİRLER BİR AN ÖNCE ALINMALI"

Dernek Başkanı İlik “ Eskiden okulların kayıt döneminde okul müdürleri muhtardan kayıt yapılacak öğrenci listesini alırdı. Velilerden de ikametgâh, kira kontratı, telefon, su, elektrik faturası istenirdi. Amaç da ikametgah dışı kayıtları önlemekti. Ama bu beyana dayalı kayıt sistemi sayesinde nüfus müdürlüğüne başvuran vatandaş çocuğunu okutmak istediği okul bölgesinde bir adreste oturduğunu bildirerek, ikametgâh zorunluluğu sorununu aştı bunun için muhtarlarımız sıkıntı yaşamaktalar.  Gerekli tedbirler bir an önce alınmalı." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gölbaşı Kaymakamı Köksal’ın  Esnaf Ziyaretleri Sürüyor
Gölbaşı Kaymakamı Köksal’ın Esnaf Ziyaretleri Sürüyor
Kablo Hırsızları Suçüstü Yakalandı
Kablo Hırsızları Suçüstü Yakalandı