Advert

Maski’den Kaçak Su Kullananlara Uyarı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, 13 ilçede oluşturulan yeni ekiplerle, kaçak su kullanımı ile mücadele çalışmaları başlattığını, yapılan tespitler sonucunda kaçak su kullanan kişiler hakkında cezai işlemler uygulanacağını duyurdu.

Maski’den Kaçak Su Kullananlara Uyarı
Maski’den Kaçak Su Kullananlara Uyarı Adıyaman Büro
Bu içerik 213 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

İçme suyunun abone olmadan veya bahçe sulamada kullanılmasının yasal olmadığını belirten MASKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, yoğun bir şekilde alan taraması yaparak su kaçaklarını tespit edip hukuki süreç başlattığını bildirdi.

-“KAÇAK SU KULLANANLARA 1-3 YILA KADAR HAPİS CEZASI”

Kaçak su kullanımları; abone olmayan vatandaşların MASKİ’ye ait su borularını kırarak su temin etme, aboneliği olan vatandaşların da sayaçsız veya sayacın okunamayacağı şekilde su temin etmesi gibi dış müdahaleler sonucunda meydana geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

" Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suçtur. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor. "

-“İÇME VE KULLANMA SUYUNUN AMACI DIŞINDA KULLANILMASI SU KESİNTİLERİNE SEBEP OLUYOR”

Açıklamada, kaçak su kullanımıyla aktif bir şekilde mücadele eden MASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin sahada düzenli olarak taramalar yaptığı belirtilerek, "İçme suyunun kaçak olarak ve amacı dışına çıkılarak sulamada kullanılması bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine sebep olmaktadır. İçme ve kullanma suyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatını arttırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağduriyetine sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında meydana gelen bu durum karşısında vatandaşların içme suyu ile sulama yapmamaları herkes için büyük önem arz ediyor. Özellikle kırsal mahallelerimizdeki vatandaşların bahçe sulamasında içme suyu kullanmama konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir."denildi. 

-“İHBAR EDEN KİŞİLERİN KİMLİK BİLGİLERİ GİZLİ TUTULACAKTIR” 

Kaçak su kullanımı konusunda vatandaşlara da önemli görevler düştüğü vurgulanan açıklamada, " Kaçak su kullananları tespit eden vatandaşların, ALO 185 Çağrı Merkezine ve MASKİ Genel Müdürlüğü WEB sayfasına (www.maski.gov.tr) bildirmeleri vatandaşlık görevleridir. Kaçak su ihbarında bulunan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri gizli tutulacaktır."şeklinde ifade edildi.

-“FATURA ÖDEMELERİNE DİKKAT”

İki faturadan daha fazla su borcu bulunan abonelere hukuki süreç başlatılacağını belirten MASKİ Genel Müdürlüğü, öncelikle kısa mesaj (sms) ile abonelere borç bilgisinin iletildiği, abonelerin borç ile ilgili herhangi bir işlem yapmaması durumunda PTT aracılığı ile tebligat gönderildiğini, bu işlemlere rağmen borcun ödenmemesi sonucunda su kesintisi yaptıklarını kaydetti.

Borçtan dolayı su kesintisine uğrayan abonelerin kesme ücreti ve susuz bir yaşamdan dolayı mağdur olmamaları için su borçlarını ödeme konusunda hassas davranmaları gerektiği ifade edildi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gölbaşı Kaymakamı Köksal’ın  Esnaf Ziyaretleri Sürüyor
Gölbaşı Kaymakamı Köksal’ın Esnaf Ziyaretleri Sürüyor
Kablo Hırsızları Suçüstü Yakalandı
Kablo Hırsızları Suçüstü Yakalandı