Advert

Adıyaman Valiliğinden Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Adıyaman Valiliği soba zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Adıyaman Valiliğinden Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
Adıyaman Valiliğinden Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı Merkez Muhabir
Bu içerik 154 kez okundu.

Adıyaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ülkede sıkça meydana gelen sobadan sızan gazdan zehirlenmelerin kentte de meydana gelmemesi ve istenmeyen olaylara maruz kalınmaması için vatandaşların alması gereken önlemleri bildirdi.

Açıklamaya göre, bacaların odun ve kömür gibi yüksek oranda is ve kurum bırakan yakıt kullanıldığında 2 ay ara ile diğer yakıtlar kullanıldığında da 3 ay ara ile temizlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunlar kaydedildi:

"Bacalar bina tepe yüksekliğinden en az 50 cm daha yüksek olmalıdır.Soba boruları, odun ve kömür gibi yüksek oranda is ve kurum bırakan yakıt kullanıldığında bir ay ara ile, diğer yakıt çeşitleri kullanıldığında 2 ay ara ile mutlaka temizlenmelidir.Soba boruları binaya temas ettirilmemeli, demir kelepçe ile tavan veya duvarlara tespit edilmelidir. Soba yakılırken parlayıcı-patlayıcı madde kullanılmamalıdır.Soba yanarken soba civarında kolay yanıcı maddeler (kibrit, odun vb.) bulundurulmamalı ve çamaşır kurutulmamalıdır.Soba boruları zorunlu olmadıkça bölgemizde esen hakim rüzgar yönüne karşı kurulmamalıdır.

Soba borularının hakim rüzgar yönünde olması zorunlu ise dirsek kullanarak baca yönü değiştirilmeli ve boru ucuna döner başlık takılmalıdır. Özellikle fırtınalı ve yağışlı havalarda vatandaşlarımızın sobalarını kontrollü olarak yakmaları ve söndürmeden uyumamaları konusunda yerel TV ve radyo aracılığıyla uyarıcı nitelikte yayın ve ikazda bulunulmalıdır.Şiddetli esen fırtınalı gecelerde sobadan sızan gazdan zehirlenerek ölümlere sebep verilmemesi için sobalar mutlaka söndürülmelidir. Vatandaşlarımızın kötü hava şartlarında dikkatli olmaları komşularını da sürekli uyarmaları ve kontrol etmeleri, acil durumlarda ise 112 Acil Çağrı Merkezi telefonuna ihbarda bulunmaları önem taşımaktadır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman'da Sağlık Çalışanlarına Diyabet Farkındalık Semineri Düzenlendi
Adıyaman'da Sağlık Çalışanlarına Diyabet Farkındalık Semineri Düzenlendi
Caminin Üstüne Yıkılan Minare Kaldırıldı
Caminin Üstüne Yıkılan Minare Kaldırıldı