Başkan Öztürk: Çocuklarımıza hayvan sevgisini mutlaka  aşılamalıyız
Advert

Başkan Öztürk: Çocuklarımıza hayvan sevgisini mutlaka aşılamalıyız

Adıyaman Veteriner Hekimleri Odası (AVHO) Yönetim Kurulu Başkanı 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Güncel Bu içerik 756 kez okundu.

Öztürk, açıklamasında hayvanlara tüm günlerde şefkat gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Sadece 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde değil tüm günlerde hayvanlara karşı şefkat ve sevgi ile davranmalı, gelecekte sağlıklı bir toplum ve yaşanabilir bir dünya için  geleceğimiz olan çocuklarımıza hayvan sevgisini mutlaka  aşılamalıyız."dedi.

"Yaşamın temellerini hayvanla ilişkisi sayesinde pekiştirir"

Çocukların ahlaki gelişiminde önemli rol oynayan, onun mutlak bir benmerkezci olmasının önüne geçen hayvan sevgisinin, çocuklara sorumluluk da aşıladıklarına dikkat çeken Öztürk, açıklamasına şöyle devam etti:

"Hayvanı beslemek, onu sevmek, ona zarar vermemek, onun iyiliğini düşünmek, çocuğun sadece hayvanlara olan olumlu duygularını beslemekle kalmıyor, başkalarının varlığının da kendisininki kadar değerli olduğunu hatırlatıyor. Çocuk, bu şekilde duygusal ve maddi anlamda verici olmayı, diğerinden sürekli talep etmemeyi, mutlak alıcı olmamayı da öğreniyor. Sevgi ve ilgi verdikçe, hayvanın, özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan canlıların, ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini gördükçe sevginin erdemini de idrak ederek sevginin karşılıklı bir ilişki olduğunun farkına varıyor.

Hayvanlarla ilişki, çocuğa, insanın nasıl doğanın bir parçası olduğunu da anlatır. İnsanlar gibi olmasa da, hayvanın da acı çekebildiğini, üzülebildiğini, sevinebildiğini, sevgi ve bağlılık hissedebildiğini, hastalanabildiğini, insanlar gibi bir vücut çalışma sistemi olduğunu, hatta benzer organları olduğunu öğrenen çocuk, onu artık tamamen yabancı, dolayısıyla korkulacak bir varlık gibi algılamaz”  ortalama ömürleri insanınkinden kısa olan hayvanlar sayesinde çocukların doğum ve ölümün, doğal bir denge olduğunu anlarlar. Çocuk, doğumla ölüm arasındaki ilişkiyi, insanın diğer canlılarla olan bağını ve ahlaklı bir yaşamın temellerini hayvanla ilişkisi sayesinde pekiştirir."

"Daha açık bir kişilik geliştirebilir"

Öztürk, hayvanlarla kurulan bağın, çocuğun arkadaşlık duygusunun gelişimine katkıda bulunduğunun da altını çizerek, "Bu ilişki sayesinde, çocuk daha hoşgörülü, daha verici, daha paylaşımcı, daha anlayışlı, farklılığa daha açık bir kişilik geliştirebilir. Böylece genele oranla küçük ya da büyük farklılıkları olan başka çocuklara (örneğin zihinsel ya da bedensel engelli; başka bir millete, dine mensup, farklı bir dil konuşan vb.) çok daha hoşgörülü olacaktır. Hayvan sevgisinin, çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde de büyük etkilerinin olduğu unutulmamalı."dedi.
 
 
 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER